Delcevo Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Delcevo Forum

Best Forum
 
HomeHome  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Софтвер

Go down 
4 posters
АвторПорака
miaaa
Напреден член
miaaa


Број на мислења : 90
Registration date : 2008-01-05

Софтвер Empty
ПишувањеПредмет: Софтвер   Софтвер Icon_minitimeСаб 5 Јан 2008 - 23:37

Сите работи кои беа досега искажани за компјутерите, а од кои сигурно добивте претстава дека се работи за многу моќни уреди, со голем број примени и можности за користење различни хардверски компоненти, не би биле точни, доколку не постои програмска опрема. Без неа хардверот е обична машина која не е во состојба да го направи ни првиот чекор: да се вклучи со едноставно притискање на копчето да вклучување. Програмскиот дел му дава "душа" на хардверот и само со него има смисла зборот. Сите програми што ги извршува компјутерот со нарукуваат програмски дел (програмска опрема) на компјутерот или софтвер.
Програмската опрама се дели на:
-системска програмска опрема
-апликативна (корисничка) програмска опрема


Системска програмска опрема

Системската програмска опрема ја сочинуваат програми за работа на компјутерот што ја управуваат и контролираат машинската опрема и управуваат со други програми. Тоа се: oперативен систем, контролни програми и услужни програми.

Оперативен систем

Оперативниот систем е програма (т.е повеќе програми) што мора да ја има секој персонален компјутер. Оперативниот систем ја остварува врската помеѓу корисникот и компјутерот.Тој мѕ овозможува на корисникот едноставно да управува и да го користи компјутерот. Постојат различни оперативни системи а за персоналните компјутери најпознати се: диск=оперативниот систем-ДОС, Windows, Windows-Xp, Windows95, Windows NT , Windows 2000.

Контролни програми

Контролните програми служат за управување на хардверот.

Услужни програми

Услужните програми ја олеснуваат работата на корисниците, а се користат за оперирање со компјутерот,како негово дотерување и тестирање, поставување работни параметри, компресија на податоците, правење резервни копии на дневно работење и др. Овие програми се познати под името програмски алатки (tools). Најпознати услужни прогами се: PC, Tools, WinZip, NortonAntivirus и други.

Aпликативни програми

Апликативните (корисничките) програми се користат за извршување на некоја одредена - апликација (т.е решавање на некој одреден проблем). За нивно користење не е потребно да се знае програмирањето. Апликативните програми според областа на примена се делат на:
*Уредувачи на текст ( Word)
*табеларни пресметувања (Excel)
*Интернет сервиси (internet explorer, outlook express) и др.
Постојат апликативни програми кои служат и за расонода (компјутерски игри), образование, пребарување мултимедијални податоци и друго.
Вратете се на почетокот Go down
crazycko
Admin
crazycko


Број на мислења : 231
Age : 41
Location : Germany
Registration date : 2007-12-31

Софтвер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Софтвер   Софтвер Icon_minitimeНед 6 Јан 2008 - 17:49

А бе како шо гледам вас памет не ви иде.
Добро планирате да ви шетам по темите и да ви ги бришам кавгите?????
На шо личи ова не ми е јасно. Или свесте те се или ке бидат и некои банирани.
Па немам искрено воља на секоја тема по еден збор сте пишале пост и тоа се напротив еден на друг.
Од оваа тема се иѕбришани тие кавги и мислете ѕа понатаму.
Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonia.0rg.fr/
crazycko
Admin
crazycko


Број на мислења : 231
Age : 41
Location : Germany
Registration date : 2007-12-31

Софтвер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Софтвер   Софтвер Icon_minitimeВто 8 Јан 2008 - 0:24

HurtCrusher знајш дека има пм тука на форум ???Тоа е приватна порака и ако нешто ти смета можиш да напишиш во забелешки а не тука.
Постот ке биде лично од мене избришан.Поздрав.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonia.0rg.fr/
Aleksandar
Admin
Aleksandar


Број на мислења : 288
Age : 40
Location : Најверојатно Дома...
Registration date : 2007-12-31

Софтвер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Софтвер   Софтвер Icon_minitimeСаб 26 Јан 2008 - 21:50

ај вие што сте на информатика да ми каже некој
разлика мегу Servis Pack 1 i Servis Pack 2 што е разликата мегу овие
двата и кој е подобар за мрежно поврзуванје ? дали има некоја разлика во пракање и примање на пакети мегу овие два дали е подобро да се користи едниот или другиот ? или нема некоја разлика?
Вратете се на почетокот Go down
http://HostingMacedonia.com
Dark Assasin
Почетник
Dark Assasin


Број на мислења : 16
Location : Пред Компјутер
Registration date : 2008-03-11

Софтвер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Софтвер   Софтвер Icon_minitimeЧет 13 Мар 2008 - 16:26

Ej,ej,pls bez karanje Very Happy Inaku jas imam SP2 ama razlika vrsk neam Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content

Софтвер Empty
ПишувањеПредмет: Re: Софтвер   Софтвер Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Софтвер
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Delcevo Forum :: Pc & Интернет :: Софтвер-
Отиди до: